Antalya'dan Kaş'a Masmavi Yolculuk

Kaş ve Kalkan araç kiralama ve online rent a car hizmeti Time Rent a Car'da. Kaş araç kiralama hizmetimizden en uygun fiyatlarla hemen yararlanmak için ve Kaş'ı keşfetmek için web sitemizi ziyaret edin!

Antalya'dan Kaş'a Masmavi Yolculuk

Türkiye'de birbirinden güzel duraklar, birbirinden çekici noktalar var; ancak Kaş’ın gönüllerdeki yeri ayrıdır. Dağların arasından hafifçe yükselen güneş, batarken gönülleri titretir. Günler huşu içinde bir naiflikte geçer. Eski medeniyetlerden kalan görkemli eserleri gözleri alır; masmavi koyları ve pırıl pırıl denizi ile tüm ziyaretçileri ferahlatır.

Hele ki şehir stresinden bunalıp kaçamak yapmak isteyenler için Kaş; doğal güzellikleri, gezilecek yerleri ve görülmesi gereken yerleriyle en doğru adreslerden biridir. Haydi gelin, Antalya Kaş güzergahını ele alalım ve Antalya'dan Kaş’a nasıl gidilir nereler gezilir beraber inceleyelim.

 

Kaş Nerede?

 

Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında yer alan Kaş, Antalya’nın batısında ve kara yolu ile 200 kilometre kadar uzağında bulunuyor. Eşen Çayı’nın sınırları sayesinde Batı yönünde Fethiye’den ayrılıyor, doğuda ise Demre bölgesi ile çevreleniyor.

Bu tarihi bölge, doğal ve tarihi görkemiyle beraber sahip olduğu su altı güzellikleriyle de ülkemizin en güzide tatil rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Peki, Antalya – Kaş arası kaç km ve Antalya – Kaş arabayla kaç saat?

 

Antalya’dan Kaş’a Nasıl Gidilir?

 

Antalya ile Kaş arası iki farklı yol tercihiyle baraber  yaklaşık olarak  200  km ve bu yol özel bir araçla 3 saatte  alınabiliyor. “Antalya – Kaş arasındaki en kısa yol nedir?” diye merak ediyorsanız iki yolda hemen hemen aynı mesafededir.  D635 Korkuteli Elmalı yolundan giderseniz Antalya'nın yaylalarını, D400 Kemer-Kumluca yolundan giderseniz de Demre üzerinden sahil yolundan enfes güzellikteki koyları gezerek ulaşabilirsiniz.

Antalya'dan Kaş’a Atalya şehir otogarından ilçeler terminalinden otobüsle de ulaşmak mümkün, ancak bahar ve yaz aylarında bölgeye ilgi hayli fazla olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle özel bir aracınız yoksa yola çıkmadan önce Antalya Kaş araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Böylece hem daha konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz hem de Antalya – Kaş arası mola yerlerinde dilediğiniz gibi keyif çatabilirsiniz. Ayrıca Kaş’ta gezilecek yerlerin birbirine çok da yakın olmadığını göz önünde bulundurursanız bir aracınızın olması sizin için büyük avantaj. O halde gelelim Kaş’ın kalpleri pır pır ettiren güzelliklerine?

 

Kaş ve Kalkan'da Gezilecek Yerler

 

İklimi, atmosferi ve kültürel mirasıyla ülkemizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelen Kaş, tarih öncesi dönemlerden kalan gösterişli dokusu ve konumu itibarıyla çok rağbet gören bir turizm bölgesi.

Antiphellos Antik Kenti

 

Kaş’ın merkezine 10 km mesafede bulunuyor ve kentin tarihinin MÖ 4. yüzyıla kadar gittiği düşünülen Antiphellos Antik Kentinin çevresinde kaya mezarları ve çokça lahit bulunuyor. Kente dair en önemli eser ise günümüze sağlam şekilde ulaşmayı başarmış denizi kesen Antiphellos Antik Tiyatrosudur.

 

 
Kaputaş Plajı

 

Kaş ile Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajı, turkuaz deniziyle gezilecek yerler listesinin başında bulunuyor. Kaş merkezden Kaputaj Plajı’na araçla 15-20 dakikada ulaşabiliyorsunuz.Eskiden oldukça sakin bir plaj olsa da artık popüler bir nokta olduğu için hayli kalabalık oluyor. Karayolundan 187 basamak inilerek plaja ulaşabilirsiniz.

Kaputaş’ın denizi akşam saatlerinde dalgalı bir hal alıyor. Çok iyi bir yüzücü değilseniz akşam vakitlerinde zor anlar yaşayabilirsiniz. Sabah saatlerinde hem sakin kumsalın hem de durgun denizin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

 

Patara Antik Kenti / Patara Plajı

 

Mitolojik hikayelere göre Patara’yı, Su Perisi Lykia ile Güneş Tanrısı Apollon’un oğlu Paturus kurmuş. Romalılar döneminde bölge çok önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmış ve Bizans döneminde de aynı özelliğini korumaya devam etmiştir.

Kaş’a 50 km uzaklıkta  Patara Antik Kenti’nin sahilinde bulunan Patara Plajı ise bu kültürel mirasın yanı başında eşsiz bir deneyim sunuyor. Uzunluğu 12 km’ye kadar ulaşan Patara Plajı’nın genişliği de 280-1500 metre arasında değişiyor. İncecik kumdan oluşan plaj aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı bu sebepten dolayı sabah 8 akşam 8 arası dışında plaj kullanıma kapalı.

 

 
Xanthos Antik Kenti

 

Xanthos Antik Kenti; Likya Birliği’nin en büyük idare merkezi olmuş bir kent. Likya medeniyetinden sonra ise Romalılar hakimiyetinde Piskoposluk merkezi olarak kullanılmış ve 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Ayrıca Kaş’tan kalkan tekne turlarına katılarak Yağlıca Koyu, Akvaryum Koyu, Maradi Adası, Berni Adası gibi yerlere gidebilirsiniz. Tarihi batık şehrin bulunduğu Kekova Adası’nı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bir hayli ilgi çekici görünüme sahip bu batık şehrin bazı bölümlerine dalış yapmak da mümkün.

Kaş araç kiralama,kalkan araç kiralama,kaş gezi rehberi,rentacarkas,car hire kas,car rental kas,car rental kalkan,araç kiralama kaş